Shetlandsponnydomare

Här hittar du samtliga domare som är godkända att döma shetlandsponnyer på utställning och bruksprov samt de som är under utbildning för att bli godkända.

Godkända exteriördomare för shetlandsponnyer
Alf Johansson, Totamåla, Långasjö, 070-3975752
Annika Strindgård, Jäla Sunnagården 4, Floby, 0703-776078, annika_strindgard@hotmail.com
Birgitta Larsson, Dalby 111, Dalby, 0708-309757, elsy.birgitta.larsson@gmail.com
Carina Lockwall, Söderby, Strömsbro 152, Almunge, 0730-385123, lockwallcarina@gmail.com
Christina Ivarsson, Korsgård 3142, Vessigebro, 0702-289183
Elisabeth Ljungstorp, Holmtebo 271, Valdemarsvik, 0706-012660, ljungstorp@yahoo.com
Gunn Johansson, Jutagården, Lerum, 0708-133277, info@burhult.com
Helena Jansson, Kungsgatan 24 B, 761 44 NORRTÄLJE, 0708-667824, helena@norrveda.se
Helena Kättström, Taleryds Mellangård, Tranås, 0705-681361, kry@telia.com
Håkan Erlandsson, Stackarp, Annerstad, 0705-700710, hakan-erlandsson@outlook.com
Kristina Blad, Lekåsa Boslätt 801, Nossebro, 0733-448800, kristina@blad.se
Lars Gerth, Haga Stenum, Skara, 0511-61095, gerth@stuterirosenhaga.dinstudio.se
Linnea Ornstein, Hovslagaregården Osby 3529, Hörby, 0705-796894, linneaornstein@yahoo.com
Liselotte Erixon, Oskarsberg Åslund, Märsta, 0703-702414, liselotte.erixon@telia.com
Madeleine Beckman, Hönsstigen 2, Falkenberg, 0706-420544, beckman@carnabyconnemara.se
Maria Jansson, Främmestad Baljefors 207, Nossebro, 0763-481079
Morgan Johnsson, Örsås Tallbacken 2, Svenljunga, 0705-280855, morgan.johnsson@netatonce.net
Roland Fransson, Rungeboholm, Långasjö, 0477-63080, rungeboholm@telia.com
Ronny Johnsson, Adolfsborg 3138, Svenljunga, 0727-080496
Tobias Sandahl, Gåvastorp Norratorp, 355 95 Tävelsås, 0721-605680, 0733-47 78 53, info@sandahlshastkrafter.se
Torsten Jeppsson, Almnäs Gård, Vellinge, 070-542 30 69
Ulricha Nordmark, Ova Stora Kroken 1, Lundsbrunn, 0704-124442, ulricha.nordmark18@gmail.com
Viveka Karlestrand, Öbackavägen 3, Bromma, 0737-578801, Viveka.karlestrand@gmail.com

Domaraspiranter
Ingela Johansson, Magnus Karlsson, Malin Ohlin, Sara Olofsson, Märta Persson, Maria Pettersson, Jeanette Stark, Karin Olsson, Martin Larsson, Sara Linder*, Ida Sellén Andersson*, Roger Lumberg*, Frida Johansson, Ella Råhlén, Jennie Söderström, Lennart Gustavsson.
(*Dessa personer är på steg 2 i domarutbildningen, dvs. får gärna bjudas in för att genomföra tillfällen som domarsekreterare. Övriga personer kan bjudas in som domaraspiranter att gå jämte domaren.)

Godkänd bruksprovsdomare
Jenny Sjölander, Lilla Barkaryd 1, 574 74 Ramkvilla 070-611 64 44, sjolander.jenny@gmail.com

Bruksprovsdomaraspirant
Mia Zetterblom, Catarina Reeves, Sara Linder, Linda Nilsson, Susan Fasth, Sofia Mattsson, Tanja Zabel