Travarfäder

Här listar vi de hingstar som är far till flest riktigt snabba shetlandsponnytravare.

Listan baserar sig på information från russtravare.se och inkluderar resultat t.o.m. 2019.

HingstNrFöddEget rekAntalrek under:
2,32,453Tot
Gläntans DominoRS314932,04,6524726148
Golda Apache(Fi)075 SH971,59,324262286
DollmanRS237852,18,424242091
MaxmerRS347892,07,6223331107
Celex062SH942,31,419191869
HaodoRS348932,27,818231670
Almnäs UlexRS2568715162178
Hamras FridolfRS266872,52,413231467
TitolRS241882,39,79161664
Rasmus IIRS357932,12,7913730
Cherry BoyRS207782,24,096732
Sir DouglasRS310912,57,679525
Emmeros HamletRS51520032,29,164314
StjärngossenRS210792,38,75211657
Charley v d ProvincialewegRS257882,29,85192159
Lufsen IIRS409972,00,953216
Smedens RemingtonRS464992,30,849624
Kärlingehults MaxRS16878471130
Lill-KasperRS186822,26,444932
YtolRS2769144732
Kärlingehults OrkanRS1768044627
PaulusRS2518943413
Emmeros JublarRS5173,09,642516
Plutus v DorphzichtRS2207942330
VemilRS350902,22,54513
CenterRS322943131453
FridhemsRS253862,51,4311226
Algot
Smedens RivalRS466962,07,43101026
Brandij v d HoornRS234873,03,439937
DulexRS1107336733
Onyx v st GeerhofRS2047835738
Gläntans MorendoRS267912,52,335417
Diplomat050SH952,25,334822
Django vd RomerRS2948934719
AstorRS0736934312
KasperRS0256334111
Tunstas DomingoRS2979231112
Smedens Presto922,24,4314
OskarRS43390212627
Ytterhalls Frosson043SH922101034
RödingRS405962,26,529114
Allgunnens MickoRS259892,38,827622
FlaggRS0857127623
Big Tico036SH91261539
Gläntans Pirat.RS274912,50,5261130
IanoRS1497825728
Thomas v d VeldstraatRS2428225731
DammRS1978324823
Jikas Sue-PerstarRS321902,42,724826
GalaxRS138762,59,024522
Gläntans BabarRS328932,57,824210
Ekot’s GhostRS369942,31,424110
ValentinoRS30892231145
RP-Hale Bopp060SH972,41,323318
Fridhems Carl-OscarRS239883,31,621312
Bjorn v st Nieuwmoed028SH872210
Eric v st Zwarte HofRS070692111
Rosolio of TransyRS0636225
OpanRS22384171040
Firth BrackenRS12070161241
Almnäs SiroccoRS2218516415
Dirk vd AchterdijkRS3128915613
KarminRS47420023,31,615514
MigoRS1898215110
Capone-FireRS2528914316
Damit IIRS270913,11,214314
FelixRS364962,20,614314
Promisehill Moonshine106SH20053,07,814312
Kanteborg Winston100SH200113824
Furunäs SahibRS243872,45,813617
Gletness RockallRS1557313418
BonzoRS453982,54,61315
Furunäs PorfyrRS222832,58,91318
PepsiRS396942,39,5136
A.S. Nomorado080SH20013,02,112717
Almnäs FlisRS3439412516
BotvidRS1607912522
Korholan Pinocchio035SH90ost12533
AronRS2188412413
Almnäs RaRS2178412313
Almnäs ElegantRS318932,44,21229
Almnäs Tempo026SH862,43,312218
AlfonsRS302923,20,212110
Fridhems GogoRS366922,31,11215
Jolly Roger of MarshwoodRS215198112115
Bayard (N)N57123
RP-Gladiator057SH9611512
Viala ErkerRS0626811415
BrunteRS188822,57,611315
Ulverscroft Walter052SH933,18,311311
Aku054SH91ost1126
Express KaxeRS18019812,52,511211
FreddieRS153783,06,11124
PontusRS116731126
TitanRS1728011214
Almnäs BaronRS262901118
Kålltorps EmilRS015571115
Magic’s FritzRS293903,09,91113
PavarottiRS383971114
Pee-Peen Protoni059SH93ost1116
Smedjenäs EdvindRS295903,07,01113
Calypso of Berry (Gb)112
Salut III140SH2005ost117
Wänga FridolinRS229873,08,3116
AbbeRS158772,49,61431
Kölnäs CamilloRS301932,58,4147
Donar vd MolenweegRS27889138
Kärlingehults LorionRS15677124
Nyhagens MarlonRS40899ost128
Fireball v st PolderzichRS48591113
Frastan v DekemaRS33391117
Ross of TransyRS12465113
Äppelbo FindusRS2899212
Balo11
Bolero v Spuitjesdom077SH87ost13
Ceranox9111
Egonx11
Gilbert v h LepenbosRS6709212
Harobar952,29,611
Kismet v BunswaardNL-S 066611
Lammenpään Chaplin094SH20033,12,514
Månstorps Ice200311
Nashes Sage11
Rockoness8911
Ron of North Wells8911
Smedens General9711
Smevallens Galant088SH200114
Stjernens Orion058SH9413
Vitalist v MetzRS0236216
VivaldiRS442200011
ZebRS438200011